مرگ پدر موسیقی سنتی برزیل در ۸۸ سالگی

به گزارش همشهری آنلاین بوسیله نقل از رویترز، گیلبرتو عصر روز شنبه جابجایی و خبر اجل او را پسر و عروس اش تو شبکه های مدنی منتشر کردند. هر چند هنوز دلیل اجل این موسیقیدان اسمی مشخص نشده است. ژوائو درون روستا باهیا تو شمال شرقی برزیل بوسیله دنیا آمد و از ۱۸ سالگی خواندن را آغاز کرد.

پس از مهاجرت به ریودوژانیرو، قطعه موسوم به «نه بوسیله بلوز» را منتشر کرد که کارشناسان آن را بدوی گام در تاسیس موسیقی موسوم بوسیله بوسا نووا می دانند. با انتشار آلبوم «گتس/گیلبرتو» درون ۱۹۶۴ که حکم مشترک استن گتس (ساکسیفن نواز آمریکایی) و گیلبرتو بود، موسیقی بوسا نووا داخل سراسر دنیا شناخته شد و میلیون ها نسخه از آن در دنیا بوسیله بیع رسید. قطعه «دختری از ایپمانما» با صدای استرود (همسر آینده گیلبرتو) از محبوب ترین قطعه های آلبوم وجود.

بسیاری از چهره های سرشناس موسیقی برزیل در صفحه های انحصاری خویشتن در فضای رمزی و شبکه های مدنی اجل ژوائو گیلبرتو را دلداری گفتند و آن را یک ضربه ارشد به موسیقی این ناحیه دانستند. بوسا نووا ترکیبی نو و باکلام از موسیقی های سامبا و جاز برزیلی است که فقط شش سال دنباله یافت اما بسیار محبوب شد و هنوز هم در گوشه و کنار دنیا هوادار دارد.